Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Tábor

Elegantní cihlová rozhledna vysoká 35 metrů jižně od městečka Lomnice nad Popelkou na vrchu Tábor (678m).
0 °C
0,0 °C
Tábor

Vrch Tábor je druhým nejvyšším vrcholem v horním Pojizeří a může se pochlubit dlouhou tradicí vyhlídkových staveb. První dřevěná rozhledna dosahující úctyhodné výšky 22 m byla postavena už v roce 1888. V důsledku vlivu počasí však musela být často opravována, až byla v roce 1897 zcela snesena.

V roce 1911 byla zpřístupněna nová elegantní cihlová rozhledna, vysoká 35 metrů. Byla právem označována za jednu z nejkrásnějších v Čechách. U zrodu rozhledny stál jednatel okrašlovacího spolku a řídící učitel Josef Tichánek, který inicioval za účelem vybudování rozhledny veřejnou sbírku. Vyhlídková věž byla pojmenována podle svého iniciátora dostala jako Tichánkova.

Na počátku 90. let minulého století přešly rozhledna a chata do rukou spekulantů a v roce 1995 byly uzavřeny. Jejich velmi špatný stav dokonce vyvolal myšlenky na úplnou demolici. Naštěstí v roce 2002 koupil rozhlednu nový majitel, který začal připravovat tolik potřebnou rekonstrukci.

V roce 2006-07 proběhla rozsáhlá rekonstrukce vyhlídkové věže a přilehlého penzionu. Byla opravena střecha, návštěvnický ochoz byl zcela vyměněn a věž byla navýšena o technickou část. Opětovné otevření rozhledny proběhlo 1. května 2007. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Kromě pěšího přístupu z okolních obcí po značených TZ či cyklostezce č. 4017 je nejsnazší přístup autem – ze silnice č. 286 spojující Lomnici nad Popelkou a Jičín odbočit před osadou Ploužnice vpravo do kopce a pokračovat cca 3km přes vesničku Chlum až na Tábor [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Košťálov nám.
  Košťálov nám. / 7 km / raďas
 • Jičín, Valstein´s square view
  Jičín, Valstein´s square view / 8 km / racamera.com
 • Jičín Valdštejnovo nám.
  Jičín Valdštejnovo nám. / 8 km / raďas

Podobné rozhledny

 • Královka
 • Černá studnice
 • Čerchov
 • Lidové sady
 • Milešovka

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 35m
Ochoz: 26m
Konstrukce: Zděná
Přístup: Platí se vstupné
Rok otevření: 1911

Víte, že?

Rozhlednu U borovice postavil místní rodák za pomoci sousedů?