Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Slovanka

Jizerskohorský vrch Slovanka je místem, kde v nadmořské výšce 820 metrů stojí naše nejstarší železná rozhledna.
0 °C
0,0 °C
Slovanka

Slovanka je 820 m vysoký zalesněný vrch v Maxovském hřebeni Jizerských hor nad Hraběticemi nedaleko lyžařského střediska Severák. Kopec se dříve jmenoval Seibtův vrch (německy Seibthübel) podle svého majitele, jméno Slovanka nese po podnikové chatě, která na jeho vrcholu stávala. Od roku 1887 stojí na vrcholu hory nejstarší železná rozhledna v Čechách o celkové výšce 14 m.

Roku 1887 se jablonecká, janovská a hornokamenická sekce Horského spolku dohodly na výstavbě rozhledny na Seibtově vrchu. Protože stavební parcelu jim majitel vrchu, pan Seibt, poskytl bezplatně, zbývalo jen vybrat vhodný projekt. Zvítězil návrh zakoupit od vídeňské firmy Waagner jedenáctimetrovou litinovou konstrukci, která byla vystavena na výstavě pořádané ve Vídni. Jediný zedník postavil během několika dní 3 m vysokou podezdívku, na které další tři dělníci sestavili dovezenou 11 m vysokou a 5 t těžkou konstrukci rozhledny během pouhých 17 dní. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 14. srpna 1887 a zúčastnilo se ho na 5000 návštěvníků, od kterých bylo na dobrovolném vstupném vybráno víc, než činila cena celé stavby včetně dopravy.

Až do druhé světové války byla rozhledna udržovaná, poté však byl vstup jen na vlastní nebezpečí. Rozhledna chátrala, až se roku 1997 stala nepřístupnou. Záchranu pro ní znamenalo vyhlášení technickou památkou roku 1999 a založení občanského sdružení na její záchranu 9. 7. 1999. Díky finančním příspěvkům od různých dárců byla rozhledna restaurována a 5. 7. 2000 znovu otevřena. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Rozhledna je snadno přístupná, na vrchol Slovanka vede silnice a několik turistických značených cest. [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Severák u Arniky
  Severák u Arniky / 1 km / racamera.com
 • Vodní nádrž Josefův Důl
  Vodní nádrž Josefův Důl / 2 km / Rajny
 • Ski Center Lucifer
  Ski Center Lucifer / 2 km / xbarinka

Podobné rozhledny

 • Děd
 • Žalý
 • Štěpánka
 • Kopanina
 • Liberecká výšina

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 14m
Ochoz: 13m
Konstrukce: Železná
Přístup: Volný
Rok otevření: 1887

Víte, že?

Vrchol věže vysílače na Pradědu je nejvyšší dostupné místo v ČR?