Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Rosička

Rozhledna Rosička se nachází na stejnojmenném vrchu (644 m) jihozápadně od obce Sázava.
0 °C
0,0 °C
Rosička

Současná rozhledna není první stavbou, využívající tento vrchol. V roce 1930 zde byl umístěn letecký maják sloužící k navigaci nočních letů Praha - Bratislava, který byl zbourán za 2. světové války. Později ho vystřídal triangulační bod opatřený dřevěnou věží. Rozvoj mobilního telefonování přinesl novou šanci pro vybudování rozhledny. Věž s vysílačem byla nakonec vybudována v roce 2001 podle rozhledny z Babylonu u Kozárova. Slavnostní otevření bylo 12. srpna 2001.

Celková výška ocelové věže je 42 metrů. Spodní část tvoří dva dvanáctimetrové díly o průměru 2 m, vyhlídková plošina je ve výšce 24 m, vede na ní 140 schodů po točitém schodišti po obvodu stožáru. Další část slouží mobilnímu operátorovi.

Kruhový výhled se otvírá na Posázaví, Českomoravskou vrchovinu - Křižanovská vrchovina s nejvyšším bodem Harusův kopec, Žďárské vrchy, Železné hory či Jihlavské vrchy s vrchem Javořice, Matějovský rybník, Žďár nad Sázavou s kostelem sv. Jana Nepomuckého. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Odbočka k rozhledně se nachází nad obcí Rosička ležící na vedlejší silnici ze Žďáru nad Sázavou do Polné. Ke věži vede 350 metrů dlouhá šotolinová cesta. [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Poděšín - pohled na náves
  Poděšín - pohled na náves / 5 km / Highlands
 • Žďár nad Sázavou - panorama z komínu ŽĎAS
  Žďár nad Sázavou - panorama z komínu ŽĎAS / 7 km / Highlands
 • Přibyslav - Hřiště
  Přibyslav - Hřiště / 7 km / Highlands

Podobné rozhledny

 • Dubecko
 • Čihadlo u Všelibic
 • Kozákov
 • Zuberský kopec
 • Doubrava

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 42m
Ochoz: 24m
Konstrukce: Železná
Přístup: Platí se vstupné
Rok otevření: 2001

Víte, že?

Nejstarší železná rozhledna na našem území je Slovanka u Jablonce nad Nisou z roku 1820?