Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Rašovka

Další z řady rozhleden v Jizerských horách se od roku 2006 tyčí na kraji osady Rašovka (součást obce Šimonovice) u Liberce
0 °C
0,0 °C
Rašovka

Celkem 19,5 metrů vysoká vyhlídková věž je součástí restaurace „V Trnčí“. Tu zde stavěl od léta 2005 liberecký podnikatel Josef Lank, a to na místě bývalé stejnojmenné restaurace, která zde stávala od roku 1898. Pojďme však dále do historie.

V místě dnešní restaurace „V Trnčí“ stával od roku 1850 dřevěný dům, který sloužil k přepřahávání koní a přespávání handlířů a formanů z Podještědí, ale i širokého okolí. V roce 1871 zakoupil dům pan Antonín Čihák, který přestavěl dům na hospodářské stavení, školu a malý výčep. V roce 1898 zakoupili hospodářství Hynek a Františka Lankovi – místní rodáci. Téhož roku zde otevřeli výletní hostinec. Ten si rychle získal oblibu nejenom díky vyhlášeným zabijačkovým specialitám. Mířili sem turisté od Ještědu, ale i z nedalekého vrchu Javorník, který byl od roku 1899 známý restaurací Obří sud. V roce 1974 lehl bohužel popelem.

Oblíbený hostinec „V Trnčí“ svou kapacitou brzy nedostačoval k pořádání společenských akcí. Majitelé Josef a Anna Lankovi se proto před druhou světovou válkou rozhodli pro stavbu sálu, který se stal místem pro vesnické tancovačky, besedy, přednášky a ochotnické i loutkové divadlo. V roce 1950 byla přistavěna porážka na prasata a stáj pro tažné koně. Pro hospodářství i rodinu začalo černé období zakončené požárem restaurace dne 5. července 1962. Celý objekt do základů vyhořel.

Po více než čtyřiceti letech přišel majitel spáleniště s myšlenkou rehabilitace původní restaurace. Na původních základech buduje novou stejnojmennou bezbariérovou restauraci s 19,5 metrů vysokou zděnou rozhlednou.

Provoz stávající rozhledny a restaurace byl zahájen v sobotu 10. června 2006 u příležitosti Svatoantonínské pouti. Na slavnostním křtu se sešly desítky lidí a také 4 kmotři stavby – populární moderátorka Marcela Augustová, šimonovický starosta Jan Čihák, ředitel Pivovaru Svijany František Horák a primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Petr Suchomel.

V roce 2010 bylo provedeno žlutošedé opláštění věže. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Rozhledna je součástí restaurace V Trnčí, otevírací dobu najdete na www.vtrnci.cz. Více informací o Rašovce najdete na www.rasovka.cz [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Javorník: Obří Sud − Obří sud
  Javorník: Obří Sud − Obří sud / 2 km / feratel
 • Světlá pod Ještědem: Ještěd
  Světlá pod Ještědem: Ještěd / 4 km / feratel
 • Liberec
  Liberec / 7 km / Panoramablick.com

Podobné rozhledny

 • U Borovice
 • Dalibor
 • Boubín
 • Borůvka
 • Císařský kámen

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 21m
Ochoz: 19m
Konstrukce: Zděná
Přístup: Platí se vstupné
Rok otevření: 2006

Víte, že?

Nejvyšší přístupná vyhlídková plošina v celé ČR je na žižkovském vysílači v Praze ve výšce 93m?