Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Královka

Jedna z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách se nachází nad střediskem Bedřichov ve výšce 859 m.
0 °C
0,0 °C
Královka

Kamenná rozhledna je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a blízký Jablonec nad Nisou.

Vyhlídková věž stojí na vrcholu Královky již od roku 1888. Tehdy to však byla rozhledna dřevěná a v jejím sousedství vznikla taktéž dřevěná turistická chata. Vznikly z iniciativy horského spolku, sídlícího v blízkém Janově nad Nisou. V roce 1906 vítr skácel rozhlednu a janovští se rozhodli postavit novou, tentokráte kamennou rozhlednu. Hotové dílo začalo fungovat hned v příštím roce a tato 24 m vysoká věž slouží turistům dodnes. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Na rozhlednu lze vystoupit během celého roku. Je-li rozhledna Královka zavřena, klíče jsou k dispozici v recepci uvnitř chaty.

V současné době probíhá rekonstrukce restauračního a ubytovacího zařízení. Rozhledna je však přístupná.

Přístup k rozhledně je možný po značených turistických stezkách z Josefova Dolu, Janova nebo Bedřichova. Autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně.

Okolí rozhledy nabízí ideální podmínky pro těší turistiku a cyklovýlety. V zimě upravované běžecké stopy a sjezdovky v Bedřichově nebo na Severáku. [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Horní Bedřichov
  Horní Bedřichov / 1 km / SAKULPOL
 • Bedřichov
  Bedřichov / 1 km / raďas
 • Lyžařský areál Bedřichov
  Lyžařský areál Bedřichov / 1 km / Bazi1

Podobné rozhledny

 • Čerchov
 • Černá studnice
 • Milešovka
 • Liberecká výšina
 • Tábor

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 24m
Ochoz: 20m
Konstrukce: Zděná
Přístup: Platí se vstupné
Rok otevření: 1907

Víte, že?

Vrchol věže vysílače na Pradědu je nejvyšší dostupné místo v ČR?