Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Kopanina

Romantická cihlová rozhledna s cimbuřím na vrchu Kopanina z roku 1894.
0 °C
0,0 °C
Kopanina

Půvabná rozhledna stojíci na vrchu Kopanina  (657 m) mezi Jabloncem nad Nisou a Turnovem nabízí vynikající výhled na Český ráj, Lužické hory, Jizerské hory i Krkonoše.

Roku 1894 byla na částečně zalesněném kopci zásluhou Klubu českých turistů postavena 18 metrů vysoká cihlová rozhledna s cimbuřím. Byla postavena jako "strážní bašta národa českého" Klubem českých turistů, kteří tak chtěli vymezit hranici mezi severním, převážně německým pohraničím a jižním, do roviny kolem Jizery se rozevírajícím prostorem osídleným českým obyvatelstvem. V době konkurenčního boje mezi Čechy a Němci v oblasti tak rozhledna Kopanina měla být jakýmsi strážním místem česko-německé jazykové a národnostní hranice.

V roce 1936 byla rozhledna zvýšena a zastřešena prosklenou nástavbou. Celková výška věže se tak zvětšila na 21 metrů. Od roku 1998 probíhá její postupná oprava.

Na rozhlednu vede 94 schodů a z vrcholu se nabízí přímo vynikající výhled na oblast Hrubé skály, zříceninu Trosky a město Turnov, směrem na západ dominuje hora Ještěd, na severu pak černostudniční hřeben s rozhlednou a dále Krkonoše a na východě majestátní hora Kozákov. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Rozhledna je přístupná pěšky po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov. Autem lze dojet do obce Kopanina na parkoviště. Otevírací doba je celoroční, klíč k rozhledně si lze vypůjčit oproti záloze v domku č.p. 2 (manželé Janků). [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Rychnov u Jablonce nad Nisou
  Rychnov u Jablonce nad Nisou / 3 km / Rychnov u Jabl.
 • pohled na Pantheon v obci Malá Skála
  pohled na Pantheon v obci Malá Skála / 3 km / pavel.k77
 • Lisny - centrum
  Lisny - centrum / 4 km / lisnycz

Podobné rozhledny

 • Žalý
 • Štěpánka
 • Děd
 • Liberecká výšina
 • Milešovka

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 21m
Ochoz: 18m
Konstrukce: Zděná
Přístup: Platí se vstupné
Rok otevření: 1894

Víte, že?

Ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu Čech?