Rozhledny v ČR, české rozhledny, wiki

Černá studnice

Černá Studnice je se svými 869 m nejvyšším vrcholem Černostudničního hřebene Jizerských hor. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.
0 °C
0,0 °C
Černá studnice

Černá Studnice (německy Schwarzbrunnberg) je se svými 869 m nejvyšším vrcholem Černostudničního hřebene Jizerských hor. Tato hora na rozvodí Baltského a Severního moře je dominantou krajiny kolem Jablonce nad Nisou, od kterého je vzdálena necelých 5 km jihojihovýchodně.

Na vyhlídku byla skála na vrcholu hory upravena již roku 1885, kdy zde liberecký Německý horský spolek opatřil dvojici skalek plošinou a zábradlím. Roku 1903 Horský spolek pro Jablonec a okolí vyhlásil veřejnou soutěž na návrh reprezentativnější rozhledny na Černé studnici. Vítězem konkurzu se stal jablonecký architekt Robert Hemmrich, stavbou samotnou byl pověřen stavitel Corazza. Poslední překážkou stavbě bylo vlastnictví pozemku, spolek však dokázal vyměnit s majitelem panství, hrabětem Desfoursem. Rozhledna byla slavnostně otevřena 14. srpna 1905, slavnosti se tehdy zúčastnilo na šest tisíc lidí.

Rozhledna je 26 metrů vysoká věž z až 3 tuny těžkých žulových kvádrů. Její stěny jsou u paty široké 1,6 metrů, na její vrchol vede 91 schodů. Ze čtyřech ochozů věže je výhled na  Jablonec, Liberec, celý Ještědsko-kozákovský hřbet, samozřejmě významné části Jizerských hor a Krkonoš a dále také Český ráj s Troskami, Bezdězem a Ralskem.

V současné době je chata na Černé Studnici kvůli žalostnému stavu (jako důsledek špatné péče často se střídajících majitelů po roce 1989) více než 15 let uzavřená. Otevřena je pouze restaurace a rozhledna. [upravit]


Informace pro návštěvníky

Přímo k rozhledně se dá zajet autem z obce Horní Černá Studnice. [upravit]


Jsme jako wikipedia. Pomocí následujících odkazů může každý upravit základní informace, detailní popis, info pro návštěvníky, polohu na mapě nebo přidat fotografie. Přispějte prosím k obsahové bohatosti.

Webové kamery v okolí

 • Zásada Ski Centum -
  Zásada Ski Centum - "horní stanice" / 2 km / peter78
 • Zásada Ski Centum -
  Zásada Ski Centum - "parkoviště" / 2 km / peter78
 • METEOAMATER
  METEOAMATER / 3 km / meteoamater

Podobné rozhledny

 • Čerchov
 • Královka
 • Milešovka
 • Liberecká výšina
 • Lidové sady

 

0 °C
0,0 °C
Výška: 26m
Ochoz: 20m
Konstrukce: Zděná
Přístup: Platí se vstupné
Rok otevření: 1905

Víte, že?

Nejstarší rozhlednou u nás je Minaret v zámeckém parku v Lednici z roku 1802?